(Geo)polityczna wolta Zbigniewa Brzezińskiego

0

Obecna kampania prezydencka jest czymś niebywałym w historii politycznej USA ostatnich dziesięcioleci – nigdy przedtem nie dochodziło do tak silnej wzajemnej delegitymizacji obu walczących obozów. Na łamach „Los Angeles Times” James Kirchick zaapelował do amerykańskich generałów, aby w przypadku gdyby prezydent Donald Trump rozkazał im zrobienie czegoś „sprzecznego z prawem międzynarodowym“ czy też „zasadami człowieczeństwa“, powinni odmówić wykonania rozkazu a w kolejnym kroku zmusić prezydenta do ustąpienia. Jeden z demokratycznych kongresmenów wezwał prezydenta Obamę, aby – zakładając, że wydarzy się narodowa tragedia i prezydentem zostanie Trump – nie przekazywał nowemu prezydentowi najtajniejszych dokumentów, ponieważ w jego rękach stanowiłyby zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Standardowo już określa się Trumpa jako „nieobliczalnego osobnika”, który nie powinien mieć dostępu do kodów broni nuklearnej. Z kolei obóz Trumpa delegitymizuje Hillary Clinton przedstawiając ją jako osobę chorą, z powodów neurologicznych niezdolną do prawidłowego myślenia i działania, jako faszerowaną lekami kobietę-zombie, której prezydentura podobna będzie do ostatniego okresu rządów Leonida Breżniewa. Widzieć to należy na tle pogłębiających się różnic w kwestii dalszego kursu USA wśród i traktować jako powierzchniowy symptom coraz bardziej zaciekłych walk wewnątrz amerykańskiego „głębokiego państwa”, gdzie potężne grupy interesów skaczą sobie do gardła, aby wydrzeć dla siebie kawałki coraz mniejszego tortu;

Innym tego symptomem jest głos nestora amerykańskiej geopolityki Zbigniewa Brzezińskiego (ur.1928), który w tym roku opublikował na łamach dwumiesięcznika „The American Interest” artykuł „W kierunku globalnego przegrupowania sił” – oprócz Brzezińskiego z pismem związani są m.in. Francis Fukuyama, Eliot Cohen, Josef Joffe, Adam Garfinkle, Anne Applebaum, Peter Berger, Tyler Cowen, Bernard-Henri Lévy, Ana Palacio, Itamar Rabinovich.

W swoim artykule Brzeziński odwołuje praktycznie wszystko, co napisał w Wielkiej szachownicy. Stwierdza bez ogródek, że “kończy się era globalnej dominacji USA”. Stany Zjednoczone „pozostając nadal najpotężniejszym na świecie organizmem politycznym gospodarczym i militarnym organizmem, nie są już – w obliczu złożonych przesunięć geopolitycznych w równowagach regionalnych –imperialną potęgą w skali globalnej”. USA nie są w stanie same decydować o tym, co dzieje się w Eurazji i Bliskim Wschodzie. Dlatego Brzeziński zarysowuje strategiczną wizję nowego podziału świata – porozumienie i kompromis chińsko-amerykański i rosyjsko-amerykański. Postuluje amerykańsko-rosyjsko-chińską kooperację w najważniejszych kwestiach polityki światowej. Odwołując się do analogii sprzed lat można by powiedzieć, że Brzeziński pragnie powstania Wielkiej Trójki, w ramach której Stany Zjednoczone pełnić będą „kierowniczą rolę”, aby móc sterować procesem przekształcania architektury władzy globalnej.

Wniosek płynący z tekstu Brzezińskiego jest jasny: jeśli Stany Zjednoczone chcą zachować przywództwo, muszą podzielić się z innymi władzą nad światem. Jeśli nie chcą, żeby świat (a wraz z nim i one same) wpadł w spiralę politycznego chaosu, muszą zrobić krok w tył, co pozwoli im zyskać czas potrzebny na skonsolidowanie władzy, zaprzestanie wyniszczających walk wewnętrznych, uzdrowienie sytuacji gospodarczo-finansowej. Tako rzecze Zbig Brzeziński. Pytanie tylko, czy zostanie wysłuchany. I czy nie jest już za późno.

Tomasz Gabiś

www.tomaszgabis.pl
Napisz do autora na adres: tomasz.gabis@gmail.com

Jeśli spodobał ci się ten artykuł podziel się nim ze znajomymi! Przyłącz się do Nowej Debaty na Facebooku TwitterzeWesprzyj rozwój Nowej Debaty darowizną w dowolnej kwocie. Dziękujemy! 

Poprzedni artykułMowa miana w Berlinie 26 września 2016 roku
Następny artykułUspołecznianie oraz prywatyzacja państwa i władzy
Tomasz Gabiś był w latach 1982-1989 publicystą i współpracownikiem podziemnych czasopism wrocławskich „Region”, „Konkret”, „Nowa Republika”, „Ogniwo”, „Replika”, „Herold Wolnej Przedsiębiorczości”. W 1986 r. należał do założycieli ukazującego się poza cenzurą pisma konserwatystów i liberałów „Stańczyk”. W latach 1986-1989 roku był publicystą i redaktorem naczelnym „Kolibra” – autonomicznej, wrocławskiej części „Stańczyka”. W latach 1990-2004 był redaktorem naczelnym „Stańczyka”. Autor książki Gry imperialne (Wydawnictwo Arcana, Kraków 2008) Przetłumaczył z języka niemieckiego następujące książki: Erik von Kuehnelt-Leddihn, Przeciwko duchowi czasu, Wektory, Wrocław 2008, Josef Schüßlburner, Czerwony, brunatny i zielony socjalizm, Wektory, Wrocław 2009, Roland Baader, Śmiercionośne myśli. Dlaczego intelektualiści niszczą nasz świat, Wektory, Wrocław 2009. Gerhard Besier, Stolica Apostolska i Niemcy Hitlera, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010. Jürgen Roth, Europa mafii, Wektory, Wrocław 2010. Bruno Bandulet, Ostatnie lata euro, Wektory, Wrocław 2011. Philipp Ther, Ciemna strona państw narodowych. Czystki etniczne w nowoczesnej Europie, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2012. Reinhard Lindner, Menedżer Samuraj. Intuicja jako klucz do sukcesu, Kurhaus Publishing, Warszawa 2015. Jana Fuchs, Miejsce po Wielkiej Synagodze. Przekształcenia placu Bankowego po 1943 roku, Żydowski Instytut Historyczny, Warszawa 2016. Maren Röger, Ucieczka, wypędzenie i przesiedlenie. Medialne wspomnienia i debaty w Niemczech i w Polsce po 1989 roku, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy`ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydawnictwo Nauka i Innowacje, Poznań 2016. Pełny życiorys tutaj: http://www.tomaszgabis.pl/zyciorys/